מעלית שבת

מעלית שבת

מעלית שבת

מעלית שבת
מעלית שבת מאפשרת ליהודים שומרי שבת להשתמש בה ללא חילול השבת. ההלכה היהודית אוסרת על שימוש במעליות בשבת ובחג, אך באמצעות התקן מיוחד, פרי פיתוחו של המהנדס דוד בנעט, המעלית פועלת בשעות קבועות והיא נעצרת בכל תחנה באופן אוטומטי וללא צורך בלחיצה על כפתורי הפיקוד.

אופן הפעולה
במעלית שבת מותקן מנגנון פיקוד ייעודי על מנת להפעיל את המעלית בשבת ובחג באופן אוטומטי ותוך נטרול לחצני ההפעלה ופעולת חיישנים חשמליים כמו עין אלקטרונית לסגירה הדלת, מנגנוני שקילה וכדומה. המעלית עוצרת בכל תחנה, ממתינה לכניסת הנוסעים ומתריעה על סגירת הדלת בזמזום.

חשוב להדגיש כי האישור להשתמש במעלית שבת מחייב בדיקה ואישור הניתן על ידי טכנאים ומהנדסים של מכוני ההלכה המוסמכים לכך, ביניהם צומת והמכון המדעי להלכה בירושלים. התקנת מנגנון פיקוד למעלית שבת מבוצעת על ידי היצרן.

יש מערכות פיקוד למעליות שבת המתוכנתות מראש לעלות לקומה העליונה ולרדת אוטומטית קומה אחר קומה, ניתן לתכנת גם עלייה של מספר קומות ללא עצירה כדי לקצר את זמן העלייה של המעלית לקומות גבוהות.

למי מתאים?
מעלית שבת מיועדת לבנייני מגורים בכל גובה ובכל מיקום בארץ ולמבני ציבור שונים. המעלית מאפשרת לשומרי מסורת ולמקפידים על מצוות השבת שלא לחלל את השבת.

יתרונות וחסרונות
יתרונות מעלית שבת:
מאפשרת לנוסעים במעלית להשתמש בה גם בשבת ובחג ללא חילול השבת
מאפשרת לבעלי מוגבלויות להגיע לקומות גבוהות גם בשבת
תורמת לעונג שבת עבור המשתמשים במעלית

חסרונות מעלית שבת:
מייקר את עלות המעלית
המעלית עשויה לגרום לסכסוכי שכנים

חברת "מעליות אקספרס" חברה בהתאחדות התעשיינים בישראל, בעלת רישיון משרד הכלכלה ועובדת ברישיון ופיקוח של מכון התקנים הישראלי.